Licensed to Flash Results, Inc. Hy-Tek's Meet Manager 3/2/2007 08:33 PM
Arkansas Last Chance - 3/2/2007
Randal Tyson Track Complex
Univ.of Arkansas--Fayetteville, AR
Results
Event 1 Women 60 Meter Dash
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Jessica Fissher Sam Houston 7.67
2 Dominique Dawson Arkansas St. 7.79
Event 2 Women 200 Meter Dash
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Nadine Palmer Florida 23.42
2 Khrastal Carter Texas A&M 23.77
3 Elizabeth Adeoti Texas A&M 24.25
4 Jessica Fissher Sam Houston 24.69
Event 3 Women 400 Meter Dash
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Chantae Bayne Texas 53.95
2 Katie Baker Texas A&M 54.09
3 Nathandra John Texas Christian 54.37
4 Jasmine Lee Texas 54.45
5 Ariel Burr New Mexico 55.15
Event 4 Women 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Mable Kunihira Oral Roberts 2:06.70
2 Lauren Hagans Baylor 2:08.92
3 Danielle Bradley Baylor 2:09.00
4 Alex Becker Tulsa 2:12.47
Event 8 Women 60 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Jennifer Williams Texas A&M 8.40
2 Polly Hardy Clemson 8.49
3 Shanae Steward Northwestern 8.55
4 Amy Fleddermann Arkansas St. 9.04
Event 9 Women 4x400 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Texas Christian 3:35.49
2 Baylor 3:37.10
3 Sam Houston State 3:45.82
Event 11 Women High Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Casie Witte Nebraska 1.78m 5-10.00
1 Lacy Wilson Texas Tech 1.78m 5-10.00
3 Amy Fleddermann Arkansas St. 1.73m 5-08.00
4 Theodora Xylaki Boise State 1.73m 5-08.00
Event 12 Women Pole Vault
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Ashley Laughlin Texas 4.12m 13-06.25
2 Lindsey Walesheck Texas Tech 3.87m 12-08.25
3 Elizabeth Boyle Arkansas St. 3.87m 12-08.25
4 Britany Parker Kansas 3.87m 12-08.25
4 Amanda Alley Texas Tech 3.87m 12-08.25
6 Brooke Demo Wichita State 3.87m 12-08.25
7 Katie Stripling Arkansas 3.87m 12-08.25
8 Laura Gjerde Kansas 3.72m 12-02.50
9 Libby Harmon Kansas 3.72m 12-02.50
-- Jennie Sewell Sam Houston NH
-- Vanessa Maida Texas-Arlington NH
-- Elise Birnbaum Arkansas St. NH
Event 13 Women Long Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Shara Proctor Florida 6.23m 20-05.25
2 Eleni Kafourou Boise State 6.13m 20-01.50
3 Margaret Glover Tulsa 5.89m 19-04.00
4 Linda Buchholz Clemson 5.81m 19-00.75
5 Liane Weber Clemson 5.56m 18-03.00
6 Dominique Dawson Arkansas St. 5.47m 17-11.50
Event 14 Women Triple Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Patricia Mamona Clemson 13.11m 43-00.25
2 Shara Proctor Florida 12.96m 42-06.25
3 Eleni Kafourou Boise State 12.87m 42-02.75
4 Brandi Stanfield North Texas 12.71m 41-08.50
5 Neidra Covington Texas Christian 12.58m 41-03.25
6 Candace Cabey Florida 12.54m 41-01.75
Event 15 Women Shot Put
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Lindsay Neuberger Wake Forest 14.96m 49-01.00
Event 16 Women Weight Throw
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Della Clark Clemson 19.61m 64-04.00
Event 21 Men 60 Meter Dash
===================================================================
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 Ravyn Hayward Northwestern 6.73q 1
2 J-Mee Samuels Arkansas 6.77q 2
3 Delwayne Delaney Texas Christian 6.78q 1
4 Wallace Spearmon Unattached 6.81q 1
5 Jay Connaughton Texas-Arlington 6.82q 1
6 Richard Abu - Bobie Texas A&M 6.82q 1
7 Courtney Thomas Baylor 6.85q 2
8 Willie Perry Florida 6.89q 1
9 Marcus Pugh Oklahoma 6.91 2
Event 21 Men 60 Meter Dash
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 Ravyn Hayward Northwestern 6.69
2 J-Mee Samuels Arkansas 6.69
3 Richard Abu - Bobie Texas A&M 6.76
4 Delwayne Delaney Texas Christian 6.77
5 Courtney Thomas Baylor 6.83
Event 22 Men 200 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Wallace Spearmon Unattached 20.39 1
2 Willie Perry Florida 20.95 1
3 Nate Probasco Nebraska 21.05 2
4 Jay Connaughton Texas-Arlington 21.18 2
5 Travis Picou Air Force 21.28 1
6 Scott Wims Nebraska 21.31 1
7 Marcus Pugh Oklahoma 21.34 2
8 Courtney Thomas Baylor 21.38 3
9 Richard Abu - Bobie Texas A&M 21.38 3
10 Micheal Courtney Sam Houston 21.51 3
11 Lane Dennis Sam Houston 21.55 3
12 Chris Edison Sam Houston 21.84 2
Event 23 Men 400 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Justin Oliver Texas A&M 46.73 2
2 A.C. Robinson Texas A&M 46.95 3
3 Drew Morano Colorado St. 46.97 2
4 Tyson Gay Unattached 47.08 1
5 Gaston Griffin Texas - S.A. 47.43 2
6 Derrick Williams Unattached 47.55 1
7 Dell Guy Texas Christian 47.59 3
8 Jarrin Solomon New Mexico 47.62 3
9 Lukas Hulett Nebraska 47.80 2
10 Jason Brooks Arkansas St. 48.81 3
-- Sekou Clark Unattached DNF 1
Event 24 Men 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Prince Mumba Unattached 1:47.73
2 Shaun Smith Oral Roberts 1:47.80
3 Alex McClary Unattached 1:47.90
4 Kevin Hawkins Air Force 1:49.54
5 Andy McClary Unattached 1:50.97
Event 25 Men 1 Mile Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Colin Costello Arkansas 4:01.35
2 Idilio Campos Texas-Arlington 4:13.89
-- Micky Cobrin Arkansas DNF
-- Seth Summerside Unattached DNF
-- Nephi Tyler Unattached DNF
Event 26 Men 3000 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Tyler Hill Arkansas 8:06.24
2 Jeremy Johnson New Mexico 8:08.61
3 Artur Kern Harding 8:11.22
4 Chris Barnicle Arkansas 8:13.62
5 Julius Kosgei Harding 8:14.34
6 James Strang Arkansas 8:17.82
7 Matt Munoz Arkansas 8:18.18
8 Juan Ortega New Mexico 8:25.75
9 Koby Styles Texas-Arlington 8:57.27
-- Seth Summerside Unattached DNF
-- Josphat Boit Unattached DNF
Event 28 Men 60 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 William Vesse Texas - S.A. 7.90
2 Kallinka Pitt Florida 7.91
3 Kazmere Hill Arkansas St. 7.94
4 Sheldon Leith Oklahoma 8.02
5 Kirkland Thornton E. Illinois 8.18
6 Jeremy Jackson Baylor 8.24
7 Jon McDowell Texas-Arlington 8.25
-- Shawn Aronson Arkansas St. DNF
Event 29 Men 4x400 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Texas Christian 3:10.62
2 Sam Houston State 3:11.16
3 Nebraska 3:11.82
Event 31 Men High Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Reilly McKay Arkansas St. 2.09m 6-10.25
2 Mark Lee North Texas 2.04m 6-08.25
3 Toby Edwards North Texas 2.04m 6-08.25
4 James Jenkins Arkansas St. 2.04m 6-08.25
5 Brent Rosson Arkansas 1.99m 6-06.25
Event 32 Men Pole Vault
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Chip Heuser Oklahoma 5.34m 17-06.25
2 Matt Adkisson Sam Houston 5.24m 17-02.25
3 Scott Martin Oklahoma 5.24m 17-02.25
4 Jordan Scott Kansas 5.09m 16-08.25
5 Kyle Ellis E. Illinois 5.09m 16-08.25
6 Kirk Cooper Kansas 4.94m 16-02.50
7 Jeremy Hull PV Unlimited 4.94m 16-02.50
8 Jared Tuel Texas-Arlington 4.79m 15-08.50
9 Chad Burnett Unattached 4.64m 15-02.75
-- Brandon Banda Bell Ath. NH
-- Michael Davis Arkansas St. NH
-- Gordon Sasser PV Unlimited NH
-- Ryan Hays Kansas NH
-- Adam Sarafian Arkansas St. NH
Event 33 Men Long Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Trey Hardee Texas 7.85m 25-09.25
2 Mychael Stewart Arkansas 7.69m 25-02.75
3 Bobby Evers Texas Tech 7.36m 24-01.75
4 Daniel Quinn Arkansas 7.30m 23-11.50
5 Dermillo Wise Oklahoma 7.24m 23-09.00
6 John Berry SE Missouri 7.17m 23-06.25
7 Robert Rands Nebraska 7.07m 23-02.50
8 Shawn Aronson Arkansas St. 7.01m 23-00.00
Event 34 Men Triple Jump
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Fabian Florant Unattached 15.47m 50-09.25
2 Joseph Davis Texas 15.43m 50-07.50
3 James Jenkins Arkansas St. 15.41m 50-06.75
4 Zacharias Arnos Boise State 15.39m 50-06.00
5 Obe Eruteya E. Illinois 14.88m 48-10.00
6 Daniel Quinn Arkansas 14.81m 48-07.25
7 Elliot O'Hare Texas 14.52m 47-07.75
Event 35 Men Shot Put
=================================================================================
Name Year School Finals Points
=================================================================================
1 Kevin Bookout Oklahoma 18.75m 61-06.25